سوالات متداول

  معاملات سهام
  تفاوت معاملات آنلاین و آفلاین؟
  در بازار بورس به دو صورت می‌توان اقدام به ثبت سفارش خرید و فروش کرد. در سفارش‌های آنلاین شما می‌تواند با استفاده از سامانه‌های آنلاین معاملاتی که مخصوص هر کارگزاری است معاملات خود را به صورت آنی و فوری انجام دهید و نیاز به تایید شخص ثالث وجود ندارد. در این حالت کافی است داخل سامانه آنلاین لاگین کنید و سفارش را ثبت کنید. در این حالت فرد می‌تواند به یک سامانه معاملاتی دسترسی داشته باشد اما نوع سفارش‌گیری آنی نیست و نیاز به تایید کارشناس کارگزاری دارد. بدین ترتیب است که قادرند سفارش خود را در سایت کارگزاری ثبت کنند و در واقع کارگزار است که سفارش آنها را دریافت کرده و در سامانه معاملات می‌فرستد.
  چگونه احرازهویت انجام دهیم؟
  برای شروع فرایند احراز هویت الکترونیک از طریق لینک زیر اقدام کنید: http.reg.nicibroker.com
  چگونه به سامانه معاملات آنلاین دسترسی پیدا کنیم؟
  معاملات بورسی در چه روز و ساعتی انجام می‌شود؟

  از شنبه تا چهارشنبه (بجز ایام تعطیل) از ساعت 9:00 تا 12:30 ظهر معاملات بورس و فرابورس انجام می‌شود.

  هرجلسه معاملاتی شامل یک مرحله پیش گشایش است که به شرح زیر است:

  - زمان شروع پیش گشایش بازار یک بازه 15 دقیقه ای از ساعت 8:45 الی 9:00 در نظر گرفته شده است.( در این زمان هیچ سفارشی انجام نمی‌شود و تنها ثبت و یا ویرایش می‌شوند، بنایراین زمام شروع به انجام معاملات همان ساعت 9:00 می‌باشد.

  - در خصوص سهام باید به این نکته توجه داشت که در 5 دقیقه پایانی مرحله پیش گشایش، امکان حذف یا تغییر سفارش ارسال شده نیز وجود ندارد و فقط می‌توان سفارش جدید ثبت کرد.

  سهام عدالت چیست و به چه کسانی تعلق میگیرد؟
  این سهام فروش بخشی از سهام شرکت‌های دولتی معین، به اقشار پایین درآمدی جامعه است. در واقع می‌توان آن را نوعی یارانه، تلقی کرد. این طرح در دولت نهم اجرایی شد و در میان طرح‌های اقتصادی دولتی در جهت بهبود رفاه و حمایت از اقشار کم‌درآمد جامعه و فقرا، بیشتر مورد توجه بوده و به دفعات مورد حمایت قرار گرفته است. افراد از طریق مراجعه به آدرس اینترنتی زیر و وارد کردن مشخصات فردی می‌توانند از داشتن سهام عدالت اطلاع حاصل کنند: www.samanese.ir
  کد بورسی چیست؟
  هر شخص برای خرید و فروش سهام به یک کد بورسی نیاز دارد که مانند کد ملی تنها منحصر به همان شخص می‌باشد. لازم به ذکر است تا زمانی که این کد برای شما تعریف نشده شما نمی‌توانید هیچ گونه فعالیت مستقیم بورسی انجام دهید. نام دیگر این کد "کد سهامداری" می‌باشد.
  سامانه سجام چیست؟
  شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه برای ارائه خدمات یکپارچه به فعالان بازار سرمایه اقدام به راه‌اندازی سامانه سجام (سامانه جمع‌آوری اطلاعات) اقدام کرده است. این سامانه برای جمع‌آوری سوابق معاملاتی افراد ایجاد شده و آن‌ها می‌توانند دارایی‌های خود را از این طریق مشاهده نمایند. قدم اول فرآیند ثبت‌نام بورسی، ثبت‌نام در سامانه سجام است که هر شخص قبل از گرفتن کد بورسی باید در این سامانه ثبت نام کنند.
  مدارک مورد نیاز افتتاح حساب آنلاین؟
  1-اصل شناسنامه 2- اصل کارت ملی 3- شماره حساب بانکی4- تکمیل فرم‌های کارگزاری (احراز هویت، قرارداد آنلاین، قرارداد اینترنتی و…) 5- ثبت نام در سایت سجام و دریافت کد 10 رقمی سجام
  بعد از خرید یک سهم چه زمانی می‌توانیم آن را بفروشیم؟

  در همان روز معاملاتی که شما اقدام به خرید سهام می‌کنید می‌توانید سهام خود را بفروشید.

  لازم به ذکر است در نمادهایی با دارایی کمتر از ارزش پنج میلیون ریال شما صرفا مجاز به ارسال یک سفارش فروش به میزان کل دارایی بر روی آن نماد می‌باشید.

  تسویه معاملات به چه معنا است؟

  تسویه معاملات به معنای جابه‌جایی اوراق بهادار و پول بین فروشنده و خریدار است که این کار از طریق شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام می‌شود. تسویه معاملات از لحاظ مدت زمانی که این فرآیند به طول می‌انجامد حائز اهمیت است.

  حداقل سرمایه لازم برای ورود به بورس چه میزان می‌باشد؟

  حداقل ارزش خرید در بورس به میزان 5.000.000 ریال می‌باشد. اما هیچ سقفی برای سرمایه‌گذاری در بورس وجود ندارد.

  آیا مشتریان می‌توانند در چند کارگزاری ثبت نام کنند؟
  هر شخص می‌تواند همزمان در چند کارگزاری ثبت نام کند و سهام بخرد اما تنها در یک کارگزاری می‌تواند برای فروش سهام خود اقدام کند.